Poznaj Factornet - darmową aplikację dla Klientów PKO Faktoring
Więcej
2017-08-24

W I półroczu 2017 r. polscy przedsiębiorcy powierzyli firmom zrzeszonym w Polskim Związku Faktorów wierzytelności o łącznej wartości 83,6 mld zł. Jest to prawie 14 proc. wzrost r/r. PKO Faktoring znajduje się w czołówce najszybciej rozwijających się firm faktoringowych z dynamiką na poziomie ponad 23 proc.

Faktoring zyskuje uznanie polskich przedsiębiorców o czym świadczy utrzymujący się dwucyfrowy wzrost rynku. Już ponad 8,1 tys. podmiotów gospodarczych w Polsce korzysta z tych usług, osiągając prawie 13 proc. wzrost r/r.

Usługi faktoringu są stosunkowo nowym rozwiązaniem na polskim rynku. To źródło finansowania najlepiej sprawdza się, gdy firma decyduje się na bezpieczne rozwiązania biznesu. Przedsiębiorca nie chce utracić płynności finansowej i jednocześnie chce mieć pewność, że współpracuje z wiarygodnymi kontrahentami. Często nie ma czasu lub możliwości na monitorowanie i odzyskiwanie własnych należności.

Ta forma finansowania zdołała szybko znaleźć szerokie grono przedsiębiorców korzystających z tych produktów. Łącznie sfinansowano w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku blisko 4 mln faktur, a średnia wartość pojedynczej faktury sięgała 21,5 tys. zł.

Największym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszyły się usługi faktoringu pełnego krajowego. Stanowiły one 44,5% obrotów całego rynku. Faktorzy nabyli w ramach tych usług wierzytelności na łączną kwotę ponad 37,2 mld zł.

PKO Faktoring widocznie rozszerzył współpracę z nowymi Klientami, ich liczba wzrosła o 61 proc. Obroty PKO Faktoring wzrosły o ponad 23 proc., a wartość średniej faktury również odnotowała znaczący, bo 60 proc. wzrost.

Udział PKO Faktoring w rynku po I półroczu br. wynosi blisko 7 %